Zwiń/rozwiń

Kamera termowizyjna pozwala na graficzną prezentację  obrazu rozkładu temperatur

Zasada działania kamery termowizyjnej opiera się na zjawisku niewidzialnego promieniowania podczerwonego.

Każde ciało o temperaturze wyższej od  zera bezwzględnego jest źródłem promieniowania podczerwonego, a jego intensywność zależy od temperatury i cech powierzchni ciała.

Kamera rejestruje promieniowanie podczerwone wypromieniowane z badanego celu.

Promieniowanie to przechodzi przez soczewkę i skupia się na detektorze, tak samo jak promieniowanie widzialne na kliszy zwykłego aparatu .

Każda kamera ma matryce detektorów i współpracujący z nią układ przeszukiwania obrazu ( punkt po punkcie linia po linii).

Detektor  wytworzy na podstawie odczytu z matrycy detektorów pikseli ( przy rozdzielczości 240 X 320 jest  ich 76 800) rodzaj sygnału elektrycznego, który będzie zmieniać się zależnie od intensywności padania na niego promieniowania podczerwonego.

Sygnał ten jest przekształcany do postaci cyfrowej i takim widzimy go na wyświetlaczu kamery. 

Termowizja jest, więc rodzajem termometru działającego na odległość, który pozwala nam poprzez rejestracje różnic promieniowania podczerwonego  badanego obiektu stworzyć jego obraz temperaturowy.

Obraz taki nazywamy termogramem.

Rozkład  temperatury na badanych obiektach przedstawiany jest w postaci barwnych izoterm, gdzie jeden kolor  odpowiada punkom o tej samej temperaturze.

Kamera termowizyjna jest jednym z najdoskonalszych urządzeń pomiarowych jakie stworzył człowiek.

Badanie temperatury badanego obiektu jest całkowicie bezkontaktowe.

Termografia w żaden sposób nie zakłóca działania, ani nie ingeruje w badany cel.

Badanie termowizyjne jest dwuwymiarowe, uzyskany obraz pozwala na doskonały przegląd obiektu, a co najważniejsze badane obiekty skanowane są w czasie rzeczywistym,a wynik badania tzn rozkład temperatur i ich wartości znane są natychmiast.


No Products Found